Pazar , 21 Ocak 2018

Giriş » Faaliyetler » Türkiye ve Çad Arasında İlk Kültür Köprüsü Kuruldu

Türkiye ve Çad Arasında İlk Kültür Köprüsü Kuruldu

5 Kasım 2014 Kategori: Faaliyetler A+ / A-

Diplomasi Geleneğimizde Bir İlk

Türkiye’nin Afrika açılımı çerçevesinde açılan T.C. Encemine Büyükelçiliği faaliyete geçtiği günden itibaren Çadlıların büyük ilgisine mazhar oldu. Özellikle bölge uzmanı olan Büyükelçimiz ve ORDAF’ın kurucularından Prof. Dr. Ahmet Kavas sıra dışı bir kişilik sergileyerek herkesin gönlünde yer etti. Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın diplomasiye intisap etmeden önce büyük emekler ile yaptığı bölge araştırmalarını ORDAF derleyerek “Tarih Boyunca Türk-Çad İlişkileri ve Osmanlı Devleti’nin Orta Afrika Politikaları” başlığı ile Fransızca ve Arapça olarak TİKA’nın katkıları ile yayına hazırladı. Kitap, genel olarak Osmanlı Devleti’nin Orta Afrika politikaları ve özel olarak Çad ile ilgili araştırmaları içerdiği gibi, bu konuda bir çok belgeyi de barındırmaktadır.

Türkiye, değişik ülkelerde çalışıp, o bölgelerin kültür birikimini ülkemize taşıyan büyükelçiler tanımıştır. Ancak tarihinde ilk defa bir Türk Büyükelçisi bulunduğu ülkenin tarihine ışık tutacak nitelikte önemli bir esere imza koymuştur. Nitekim, ORDAF’ın gerek kitabı tanıtmak ve gerekse Türk-Çad ilişkilerini masaya yatırmak üzere yaptığı bilimsel toplantıda katılımcılar, memnuniyetlerinin yanı sıra bu kitapta bahsedilen konuların kendi tarihlerinin anlaşılmasına öncülük edeceğini ve içindeki belgelerin kullanılarak bir kaç doktora tezinin yazılabileceğini belirtmişlerdir.

28 Ekim 2014 tarihinde Roi Fayçal (Kral Faysal) Üniversitesi konferans salonunda, Encemine Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas ve Türkiye’den ORDAF Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Araştırmacı Aydın Özkan ve İ.Ü Avrasya Enstitüsü araştırma görevlisi, ORDAF üyesi Muhammed Tandoğan, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nden Arşiv Uzmanı Mustafa Çakıcı, TİKA’dan Libya Trablus Koordinatörü ve ORDAF yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, “Tarih Boyunca Türk-Çad İlişkileri” adlı kitabın içeriği çerçevesinde bildiriler sunmuşlardır. Konferansın açılış konuşmaları kısmında, ülke masası sorumlusu Dr. Mehmet Yazgan da genelde TİKA’nın çalışmaları ve özelde ise Çad Cumhuriyeti’nde bu kurum eliyle gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi vermiştir. Program beklenenden çok daha fazla sayıda katılımcının ilgisini görmüştür. Katılımcıların Türkiye ve iki ülkenin müşterek tarihi konusunda sordukları sorular ve yaptıkları katkılar sayesinde Çad’da ilk defa kamuoyuna açık bir Türk Kültürü aktivitesi hayata geçirilmiştir.

Çad Tarihini Aydınlatan Belgeler Sergilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) imkânlarıyla basılan “Tarih Boyunca Türk-Çad İlişkileri” kitabının Çad Cumhuriyeti kamuoyuna tanıtımı vesilesiyle, Büyükelçiliğimiz ile işbirliği halinde yaptığımız bu toplantının yanı sıra; 28 Ekim 2014 tarihinde, Encemine Milli Arşiv Genel Müdürlüğü salonunda da bir sergi düzenlenmiştir. ORDAF’ın hazırladığı bu sergide, Osmanlı Sultanları ile Çad’ın Bornu ve Vaday sultanları arasında teati edilen ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde bulunan belgelerin tıpkıbasımlarına ait 50 adet fotoblok ile iki adet arşiv haritası ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur.

Çad’ın resmi kurumlarından ve yabancı misyonlardan yoğun ilgi gören bu sergiye çok sayıda ziyaretçi iştirak etmiştir. Sergide, bahsedilen belgelerden altı tanesi, bakır levhalar üzerine özel işlemeli olarak hazırlatılarak, Çad Başbakanı başta olmak üzere bazı devlet erkânına hediye edilmiştir. Hiç bir itiraza mahal bırakmadan hatta içeriklerini de sorgulamadan her türlü işbirliğini bizimle yapan Çad Milli Arşivi, bu sergiyi bir ay açık tuttuktan sonra ülkenin değişik yerlerinde de dolaştıracaklarını beyan ederek büyük bir işbirliği örneği sergilemişlerdir. 

Çad’da İlk Kanunî ve Türk Musikisi

Bütün bu aktiviteler bir başka sevincimiz olan Cumhuriyet Bayramımızın 91. Yılına denk getirilmişti. 29 Ekim 2014 Çarşamba günü, Encemine’de Kempinski Oteli’nde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna çok sayıda yerli ve yabancı misyon/misafir katılmış, açılışta Türk ve Çad Milli Marşları dinlenmiştir. Hazırlanan tören pastası Milli Eğitim Bakanı Elbetül Zekeriya ve Çad Dışişleri Bakan Müsteşarı ile birlikte Sn. Büyükelçi müzaheretlerinde kesilmiş ve davetlilere ikram edilmiştir. Resepsiyon sırasında Sn. Büyükelçi, TİKA ve ORDAF katkılarıyla hazırlanan kitap resepsiyon davetine icabet edenlerin bir kısmına imzalamıştır. Bu arada genç kanun sanatçısı Reha Ermumcu da Cumhuriyet Resepsiyonu’nda icra ettiği müzik ile büyük ilgi toplamış ve Çad’a “kanun” getirip tanıtarak zevkle dinleten ilk sanatçımız olma özelliğini kazanmıştır.

Çad Başbakanı Heyetimizi Kabul Etti

30 Ekim 2014 tarihinde, Sn. Büyükelçi ile birlikte Çad Başbakanı Sn. Kalzeubet Pahimi Deubet makamında ziyaret edilerek, ülkelerinde bulunan Türk misyonun faaliyetleri başta olmak üzere TİKA’nın iki yıldan beri Çad’da gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler hakkında bilgiler verilmiştir. Çad Başbakanı, TİKA’nın ülkelerinde yapmış olduğu faaliyetler nedeniyle teşekkürlerini iletmiş, ayrıca, Felix Eboue Lisesi tadilatı, Referans Hastanesi tadilat ve hemodiyaliz merkezine ekipman alımı ile ilgili taleplerini bir kez daha gündeme getirmiştir. Kendisine, yakın gelecekte Encemine’de bir TİKA Ofisi açılacağı bilgisi verildiğinde çok sevindiğini izhar eden Çad Cumhuriyeti Başbakanı, eğitim, sağlık ve tarım başta olmak üzere her alanda Türkiye’nin desteğine ihtiyaçları olduğunu belirtmiştir. Ayrıca ORDAF hakkında bilgilendirilen başbakan, iki ülke arasında kültür köprüsü oluşturan bu faaliyetlerin devam etmesini temenni ederek, ilk fırsatta da ülkemizi ziyaret etme isteklerini beyan etmişlerdir. Bu ziyaret Çad Cumhuriyeti resmi devlet kanalında ilk haber olarak geçilmiş ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesi adına yapıcı adımların atıldığına vurgu yapılmıştır.

ORDAF, TİKA ve T.C. Encemine Büyükelçiliğimizin müşterek gayretleri ile oluşturulan bu kültür köprüsünün iki taraf arasında yapılacak bir Kültür İşbirliği anlaşması ile taçlandırılması zarureti doğmuştur.

Türkiye ve Çad Arasında İlk Kültür Köprüsü Kuruldu Reviewed by on . Diplomasi Geleneğimizde Bir İlk Türkiye’nin Afrika açılımı çerçevesinde açılan T.C. Encemine Büyükelçiliği faaliyete geçtiği günden itibaren Çadlıların büyük il Diplomasi Geleneğimizde Bir İlk Türkiye’nin Afrika açılımı çerçevesinde açılan T.C. Encemine Büyükelçiliği faaliyete geçtiği günden itibaren Çadlıların büyük il Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: