Pazar , 21 Ocak 2018

Giriş » Güncel Haberler » Türk Medyasının Afrika Medyasıyla İmtihanı

Türk Medyasının Afrika Medyasıyla İmtihanı

15 Mayıs 2012 Kategori: Güncel Haberler A+ / A-

Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün son iki yıldır yürüttüğü faaliyetleri arasında yer alan uluslararası medya forumlarının sonuncusu Afrika kıtası ülkelerinden gelen misafirlerle gerçekleştirildi. Koordinasyonunda ORDAF Başkan yardımcısı Prof. Dr. Ahmet KAVAS’ın da görev aldığı bu foruma 54 Afrika ülkesinden davet edilen 272 gazeteci, televizyoncu ve medya patronu 9-10 Mayıs 2012 tarihleri arasında Ankara’da bir araya geldiler. Orta Asya, Balkanlar ve Arap ülkeleri ile düzenlenen forumlardan sonra 2005 yılında Türkiye’nin Afrika’ya Açılım Eylem Planını ilan etmesinden ve 2010 yılı Mart ayında Afrika Stratejik Belgesini Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından düzenlenen etkinliklerinin en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz bu medya forumu oldu. Artık Afrika’ya açılan Türkiye kadar, Türkiye’ye açılan bir Afrika kıtası ile yeni gelecekler inşa edilebilecektir. Siyasilerin, ekonomistlerin ve bilim adamlarının uluslararası toplantıları ancak basın yoluyla duyurulursa geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu sefer farklı bir gelişme oldu ve basın, yayın ve enformasyon alanında çalışanlar kendilerini haberleştirerek özellikle de Afrika’nın en ücra köşelerine Türkiye’den bildirdiler. Yüzlerce haber sitelerinde günlerce Türkiye’de yürütülen bu faaliyet geniş yankı buldu.

Türkiye, Afrika medyasına ev sahipliği yaparken aslında dikkatlerden kaçan en önemli konu bu devasa kıtanın medya sektörünü tarihinde ilk defa tek çatı altında, hem de kıta dışında bir araya getirmesiydi. Afrika içinde belli konular çerçevesinde medya mensuplarını bir araya getiren toplantılar ebetteki yapılmaktaydı. Ne var ki bunların kapsamı hep sınırlı olmakta veya sadece medya patronları, ya da televizyoncular veya gazeteciler bir araya gelmekteydi. Bu defa her konumdan çok sayıda kişi bir araya gelerek kendi aralarında tanışma fırsatı buldular. Afrika’da yeni açılan Türk Büyükelçiliklerinin bu toplantının bu kadar kalabalık medya mensubuyla gerçekleşmesinde itinalı çalışmaları etkili oldu. Yine Afrika Medya Girişimi Organizasyonu kıta genelinde düzenlediği benzer faaliyetlerindeki tecrübelerini bu foruma Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün şemsiyesi altında büyük bir özveri ile taşıdı. İki gün boyunca Afrika’nın bilgi kaynakları hem Türkiye hakkında bilgilendiler, hem de kıtadan bilgi verdiler. Böylece Türk medyası birinci elden bilgilenirken Afrika medyası da kendi içinde geniş ağ kurarak bilgi akışı yollarını çoğalttı ve yeni bilgi kaynaklarının ağını ördü.

Türk Afrika Medya Forumu’nu açılıştan kapanışa kadar büyük bir sabırla yakından takip eden Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ değerlendirme ve kapanış oturumunda kendisine sorulan soruları da içtenlikle cevaplamıştır.

Gönül isterdi ki medya konusunda çevresindeki ve özellikle Afrika ülkelerinden çok daha geniş kapsamlı imkanlara sahip olan Türk medyası mensupları bu foruma daha geniş ilgi duyup olabildiğince Afrikalı meslektaşlarını tanıyabilseydiler. Her zaman olduğu gibi maalesef böylesine önemli bir organizasyonu görmemeye gayret ettiler. Dikkatlerinden kaçırdılar. Bugün Afrika’da çoğu yerli dillerde yapılan binlerce yayın yanında Fransızca, İngilizce, Arapça, Portekizce ve İspanyolca yayın yapan çok sayıda basın kuruluşu bulunmaktadır. Ülkemiz insanlarının bu ülkelere farklı amaçlarla yaptıkları seyahatlerinde dikkatlerini çeken en önemli hususlardan birisi Türkiye gündeminin Afrika’da fazla takip edilmemesidir. Az da olsa ülkemiz hakkında verilen bilgiler ise uluslararası güçlü haber ajanslarının geçtiği çoğu taraflı bilgilerle sınırlı kalmaktadır. Öyle ki 2011 yılı sonlarında CNN ve BBC gibi kanalların Türkiye’de tutuklu gazetecilerle ilgili verdiği haberler Afrikalı medya mensuplarını o kadar etkilemişti ki neredeyse en çok merak ettikleri konulardan birisi bu olmuştu.

Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da, kısacası Afrika dışında dünyanın her yerinde gazete çıkarmanın kolaylıkları herkesçe bilinir. Afrika’ya gelince medya konusunda Batı Medeniyeti bir türlü adım atamadı bu kıtaya veya attırılmadı. Tüm kıta medya mensuplarının en büyük arzusu Türk medya sektörünü tanımak ve doğrudan bilgi almaktı. Maalesef bu ilk buluşmada bu hedeflerine kavuşamadılar.

Çoğunluğu ilk defa gördükleri Türkiye hakkında geçmişte sahip oldukları bilgileri bir tarafa koyduklarını ifade ettiler. Çünkü onların zihninde çevresindeki ülkelerle hemen hemen aynı doğrultuda bir ülke hayali vardı. Fakat hem Ankara’da, hem de İstanbul’da gördükleri manzara onlara Türkiye’nin kapılarını açmıştı. Birçoğu kısa zamanda değişik amaçlarla tekrar gelmek ve Türkiye’yi tanımak ve tanıtmak üzere ülkelerine döndüler. Son derece muhalif tavırlarıyla dikkat çeken gazeteciler bile önyargılarını yıkıp Türkiye Cumhuriyeti’nin mutlaka yakından tanınması yönünde görüşlerini açıkça dile getirdiler.

Sivil Toplum Kuruluşlarının, devletin ilgili yardım kuruluşlarının ve şahsi girişimcilerin Afrika’da yaptıkları insani yardımlar bu kıtanın medya mensupları arasında da dilden dile dolaşıyordu. Eksik olan tarafı Türk Medyasının Afrika kıtasına mesleki yardım yollarını açmamasıydı. 54 ülke içinde medya alanında teknik malzeme, alan eğitimi sağlayan kursların düzenlenmesi ve özellikle karşılıklı haber-bilgi temini konusunun ciddiye alıp gereken ilginin gösterilmesi de önemli insani yardımlardan birisidir. Her biri alanlarında ciddi medya eğitimi alan Afrikalı gazetecilerin mesleklerini rahat yapıp ülkelerinin insanlarını bilgilendirmelerine yapılacak her türlü katkı kıtanın daha fazla aydınlanmasına vesile olacaktır.   

Türk Medyasının Afrika Medyasıyla İmtihanı Reviewed by on . Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün son iki yıldır yürüttüğü faaliyetleri arasında yer alan uluslararası medya forumlarının sonuncusu Afrika kıtası Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün son iki yıldır yürüttüğü faaliyetleri arasında yer alan uluslararası medya forumlarının sonuncusu Afrika kıtası Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: