Cuma , 24 Kasım 2017

Giriş » Güncel Haberler » Orta Afrika Cumhuriyeti Müslümanlarının Son Durumu

Orta Afrika Cumhuriyeti Müslümanlarının Son Durumu

7 Temmuz 2014 Kategori: Güncel Haberler A+ / A-

Uzun zamandır baskı, zülum ve tehcire maruz kalan ve  Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyine iltica eden müslümanlar Birau kentinde bugün itibari ile bütün önderlerinin katılımı ile bir kongre düzenlediler. Devam eden bu kongrede gündem maddeleri olarak şu konular belirlendi:

  1. Addis Ababa ve Kongo görüşmelerine katılma hazırlıkları için siyasi bir partinin kurulması.
  2. Encemina Anlaşması’nın geleceği ve Orta Afrika Cumhuriyeti hükümetinin buna yaklaşımı.
  3. Orta Afrika müslümanlarının durumunu ve görüşlerini anlatmak üzere bölge temsilcilerinin seçilerek önemli ülkelere gönderilmesi.

Diğer taraftan aldığımız bilgilere göre göçmen durumuna düşmüş olan Orta Afrika müslümanlarının sorunları devam etmektedir. Buna göre;

  1. Birleşmiş Milletler’in başkent Bangui’den Bambari şehrine taşıdığı müslümanlar olumsuz şartlarda yaşamaktadır. 22 Nisan’da tamamlanan transferden bugüne kadar insani yardım alamamışlardır. Gerek ramazan ayının girmesi ve gerekse de yağmur mevsiminin yaklaşması sebebiyle acil gıda/tıbbi yardım ve güvenlik ihtiyaçları bulunmaktadır. Yüksek rakamlara ulaşan bu müslüman göçmenlerin arasında aynı olumsuz şartları yaşayan pek çok hristiyan göçmen de bulunmaktadır. (Geçtiğimiz ay bölgeye Türkiye’den yaklaşık 2 milyon dolarlık yardım götürüldü. İDSB öncülüğünde gerçekleştirilen bu insani yardım Çad ve Kamerun’a sığınanlara son zamanlarda ulaşan en büyük yardımdı.)
  2. Halen 14 bin müslüman Boda şehrinde kuşatma altında yaşamlarını sürdürmektedir. Hiç kimseden yardım alamayan bu gruplara sadece hristiyan misyonerleri yardım etmekte ve tabî olarak müslümanlar arasında misyonerlik faaliyetleri yürütülmektedir.
  3. Ülkenin batı bölgelerinde hristiyan milisler tarafından kaçırılıp köle yapılan genç kızlar bulunmaktadır. Bu konuda bugüne kadar herhangi bir girişim yapılamamıştır. 

Sahada daha tehlikeli gelişmeler yaşanmaktadır. Konuya taraf olan bazı ülkeler Uganda askerlerinin anti-Balaka’ya yardım ederek müslüman milislerinin ortadan kaldırılmasını planlamaktadır. Nitekim şuanda Orta Afrika Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda 200 Uganda askeri bulunmaktadır. Ayrıca alınan bilgilere göre bazı anti-Balaka milisleri Uganda’da eğitilerek ülkelerine geri gönderilmektedir. 

Addis Ababa görüşmeleri öncesi bu gelişmelerin başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından takip edilip değerlendirilmesi gerekmektedir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Müslümanlarının Son Durumu Reviewed by on . Uzun zamandır baskı, zülum ve tehcire maruz kalan ve  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeyine iltica eden müslümanlar Birau kentinde bugün itibari ile bütün önderl Uzun zamandır baskı, zülum ve tehcire maruz kalan ve  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin kuzeyine iltica eden müslümanlar Birau kentinde bugün itibari ile bütün önderl Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: