Cuma , 24 Kasım 2017

Giriş » Yorum » Mısır’da Askeri Darbeden Önce Bilinç Darbesi: Son Fıkralar

Mısır’da Askeri Darbeden Önce Bilinç Darbesi: Son Fıkralar

8 Temmuz 2013 Kategori: Yorum A+ / A-

Mısırlıların her gün yeni bir dertle boğuştukları söylenir. Halbuki bu yanlıştır; çünkü hayatlarındaki her şey dertten ibarettir. Ekmek, gaz, benzin dert; ulaşım, dolaşım dert, elektrik, su, çöp dert, ölüm ve yaşayış derttir. Bu kadar dertle yaşayan millet, derde alışmıştır. İnanması güç ama dert de onlara alışmıştır. Bu kadar dertle yaşayıp başa çıkabilmek için Mısırlılar her gün en az bir fıkra üretmektedirler ki bu sayı da sadece normal günler içindir. Mısır’daki siyasi olayların ateşlendiği süre içinde fıkra üretimi daha da artmıştır. Çünkü fıkra, her taraf için kamuoyu oluşturmakta çok önemli bir rol oynamaktadır. Yüzde kırkı okuma yazmayı bilmeyen bu millet bilgiyi gözüyle değil, kulakla almaktadır. Yani Mısır halkının bilinci okuyarak değil, duyarak oluşmaktadır. Bu da çok tehlikeli bir durumdur. Zira bu milletin bilinci bir televizyon kanalıyla bile değiştirilmeye müsaittir.

Nitekim Mısır medyası, bir sene içinde milletin büyük bir kesimini, Cumhurbaşkanı Mursi’den, Müslüman Kardeşler’den ve 26 Ocak devriminden bile nefret ettirmeyi başarmıştır. Yanlışı doğru ve doğruyu yanlış gösterebilmişlerdir. Bunu da  planlı ve sürekli bir şekilde yapmışlardır. Medya daha ilk günden beri asılsız iddialarla Mursi’yi kötüleyerek haklın kulağını doldurmuştur.

Mısır medyası Müslüman Kardeşlerin son anda Cumhurbaşkanlığı için ikinci aday olarak gösterdiği Mursi’yi ‘estebin’ yani yedek otomobil lastiği olarak adlandırmıştır. O zamandan beri küçümseme kampanyası sürekli canlı tutulmuştur. Cumhurbaşkanı olduktan ve birkaç ileri adım attıktan sonra ‘uğursuz adam, dilenci cumhurbaşkanı’ kampanyası başlatmışlardır. Daha da ileri giderek, başarısız ve hapisten kaçan hatta hain cumhurbaşkanı kampanyalarını sürdürdüler. Bunların yanında millet nezdinde hassasiyet taşıyan bazı değerler hakkında asılsız iddialar atmışlardır. Mesela Süveyş Kanalı’nın Katar’a; Piramitlerin ise Kuveyt’e satıldığı iddiaları ile şeriatı uygulamaya geçme iddiaları. Kızların dokuz yaşında evlenmesine izin verileceğine dair kanun çıkarılacağı tartışmaları ile eski cumhurbaşkanı Sedat’a suikast yapanları cumhurbaşkanlığı sarayında onurlandırmak gibi asılsız iddialarla milletin beynini yıkadılar.  Bilinçlere sokmak istedikleri şey, ister maddi, ister manevi sevdiğiniz, saygı duyduğunuz ve sahip çıktığınız her şeyin bu yeni kesim tarafından düşmanlara verilip talan edileceği iddiasıdır. Sonra yavaş yavaş kimi söylemlerle milletten bu kesimini ayırmaya başladılar: Müslüman Kardeşler Mısır halkına karşı, Müslüman Kardeşler Mısırlı değil, Mısır’ı değil uluslararası Müslüman Kardeşler cemaatini önemsiyorlar gibi. Bunlar Mısırlı değiller, Mısır halkından sayılmazlar diye yazıldı. Hatta Müslüman Kardeşler’in işgalinden Mısır’ı kurtarma savaşı ilan edenler oldu. Bütün bunları halkın fıkra alışkanlıkları üzerinden yaptılar.

Mesela Süveyş Kanalı hakkında Mısır cumhurbaşkanlarını şöyle konuşturdular:

Nasır: Ben Süveyş Kanalı’nı devletleştirdim.

Sedat: Ben işgalden kurtardım.

Mursi: Ben de onu Katar’a sattım.

Aslında Devrimin ilk günlerinde bu fıkrada Mursi’nin yerinde Mübarek vardı ve şöyle diyordu: ‘Ben de Süveyş Kanal’ını çocuklarımın üstüne yaptım.’

Ama birden fıkraya Mübarek yerine Mursi girmiştir.

Uğursuz adam kampanyasında; Pakistan’daki deprem, Japonya’daki atom santralleri patlaması ve dünyadaki bütün kötü hadiselerin nedeni Mursi’nin uğursuzluğu olduğu söylendi. Bunu da  şöyle fıkralaştırdılar:

Bir adam pazara gitmiş, ineğini satamamış. Bunun nedeni uğursuz Mursi’dir.

Bir adam pazara gitmiş, inek alamamış. Bunun nedeni de uğursuz Mursi’dir.

Bir adam pazara gitmiş, pahalıya inek almış. Bunun nedeni de Mursi’dir.

Bir adam pazara gitmiş, ineği pahalı satmış. Bunun nedeni de Mursi’dir.

Sonunda pazarda yapılan her alışverişten sonra okunan dua şu olmuştur: (Allah yahreb beytek ya Mürsi) ‘Ya Mursi, Allah senin evini harap etsin.’

Mursi, Ürdün’e gidecekti ama olaylar nedeniyle gidemeince hemen fıkrası geldi ‘Allah’a şükür, demek ki Allah Ürdünlülere yeni bir ömür yazdı.’

Cumhurbaşkanı Mursi’nin Brezilya gideceği haberi açıklandığında şu fıkra ortaya çıkmıştır:

Brezilya Cumhurbaşkanı halkını toplayarak onlara şu beyanda bulundu: “Bakınız, büyük mavi nazar boncuğu taktım ve bütün Brezilyayı da tütsülettim, Mursi’nin ziyareti bitinceye kadar siz de bizi dualarınızdan eksik etmeyin.”

Mısır’daki fıkralar sadece Mursi’yi değil elektrik ve su kesintilerini ve benzin sıkıntısın da konu ediyor ama içine Mursi’nin iktidarıni de yerleştiriyordu. Bu fıkraların  başında genellikle günlük zaruri ihtiyaçlar ile ilgili olanlar gelmektedir.

Elektrik, Su Kesintisi  ve Benzin Sıkıntısı ile İlgili Fıkralar:

“Biliyor musunuz:  Japonya’da elektrik sadece Mısır büyük elçiliğinde kesilmektedir. Bu da adetlere ve göreneklere saygı göstermelerindendir.”

“Nerede Mübarek’in eski günleri, elektrik çokluğundan elektriği Gazze’ye ve İsrail’e dağıtıyordu, geri kalanını ise Müslüman Kardeşlerin işkencesinde kullanırdı.”

“Şimdi intihar etmek isteyen ne yapabilir, ne elektrik var çarpsın, ne benzin var kendini yaksın, ne de gaz var koklasın boğulsun, ne de Nil Nehri kaldı kendini atsın.”

 “Hükümeti sorumlu tutmak: Ne oluyor kardeşim, neden işinizi dosdoğru yapmıyorsunuz. Bugün elektrik akımı üç keregelmiştir.

 Yaşam Pahalılığı :

 “Bir kutu yumurta fiyatının 26 liraya varmasının iki sebebi vardır:

– Ya Tavuk özel hastanede yumurtlamıştır

–  Ya da Horuz yabancı okuldan mezun olmuştur .” 

 Muhalefet de az da olsa bu furyadan nasibini almıştır.

 “Mısır’daki muhalefet balık gibidir, çok çeşitlidir değişik renklidir. Ama koku aynıdır.”

Bütün bunlar darbeye hazırlık fıkraları sayılmaktadır. Darbe gösterileri başlar başlamaz elektrik ve su kesintisi ve benzin sıkıntısı birden ortadan kalktı. Demek ki sıkıntı yapaydı .

Millet sıkıntı neden birden ortadan kalktı diye soruyor? Cevaplar şöyleydi:

“Elektriği kesenler darbeyi yapmakla meşguldür.”

“Peki Benzin iki günde bir kere görünürdü, şimdi ise bol; ne kadar istersen alabilirsin.

Mursi ev hapsine alınınca  benzin çoğaldı; demek ki tüm benzini o tüketiyordu.”

Dün özgürlük kısıtlamasından şikayet edenlerin iktidara gelince ilk işi 10 TV kanalını kapatmak oldu.

“Müslüman:  Neden dini kanalları kapatıyorsun kardeşim? diye sorar

Darbeci: Üzülmeyin Nailsat’ta 27 Hıristiyan dini kanalı var, birisini izleyin işte.”

“Başbakanlığa aday gösterilenler:  El-Baradi (71 yaşında), El-Genzuri (83 yaşında) ve  el- Ukde (67 yaşında). Tabi bizimki gençlik devrimi, ancak böyle olur.”

Baradi’nin açıklaması: Mursi’yi devirmek için birkaç devlet ikna ettim. 

Biz de sorduk: Peki kardeşim meydanlardaki binlerce insan dekor muydu?

Mısır toplumunda en ilgi gören fıkralar kayınvalide üzerinedir. Bu gösteriler ve zor zamanlarda kayınvalide fıkrası üretilmez mi hiç, mutlaka olur. İki arkadaş aralarında konuşuyorlar:

– Kayınvalidenden nasıl kurtuldun?.

– Çok basit, Mursi’nin  büyük bir resmini verip Tahrir meydanında bıraktım.

Mısır şu anda geleceğinden endişeli bir bekleyiş içindedir. Çatışmalar devam etmekte ve her kesim desteklediğinin geleceğini merak etmektedir işte fıkrası:

– Ey millet elektrik kesilse bilin ki Mursi saraya dönmüştür. 

25 ocak devriminde elektrik ve iletişim hatlarını kapattılar. Bugünkü gösterilerde de kablosuz inernet vardı meydanlarda. 25 ocak devriminde polis göstericilere ateş ediyordu.  Hatta  “Deve meydan savaşı” adıyla meşhur olan olayda  polis develer üstünde Tahrir meydana girmeye çalıştı, giremedi. Ama son olaylarda polis göstericilerin omuzlarında meydana girmiştir. Bu da şöyle yorumlandı:

– Daha önce deve üstünde meydana giremeyen polis bugün eşek üstünde girdi meydana.

Fıkralar aslında her kesime kadar uzanmaktadır.

Hakimler Birliği Başkanı bir yolsuzluk davasından dolayı dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilince canlı yayında Obama’nın bu konuyla ilgilenmesini istemiştir: “Ey Obama tarih  önünde hesap vereceksin. Bizi bunlara bırakma”. Ancak aynı kişi darbeden sonra Mursi’yi işaret ederek der ki: “Biz ne Amerika ne Amerika militanları ne de Amerikalı sevenleri sevmiyoruz.” Bu hadisenin ardından Mısırlılar da şöyle demektedirler:

–       Ne zavallısın ey Amerika; herkes seninle gizli ilişki kuruyor, ama şimdiye kadar hiç bir talibin çıkmadı.

Yeni geçici Cumhurbaşkanın atanması akabinde de hemen fıkrası da atandı. Buna göre;

Geçici cumhurbaşkanının onurunu zedelenmesin diye okullarda başarı puanları şöyle verilecektir :

“Geçici, çok geçici, pek çok geçici.”

Bir başka fıkrada iki Cumhurbaşkanı arasındaki farkı, resmi ve örfi (imam) nikahlar arasındaki farka benzetir.

Resmi olanı: açıktır meşrudur, sürmesi umulur.

Örfi ise: gizlidir, geçici istekten kaynaklanır ve uzun sürmesi beklenmez.

Bilenler açısından bu durumda şaşırtacak bir şeyin olmadığı muhakkaktır. Bana göre Mısırdaki Dünyanın harikası  piramitleri değildir. Tam aksine Mısır halkıdır. Mısırlıların belini kıran bu buhran da geçecek ve sadece gelecekteki fıkraların konusu olacaktır.

Hazım Said

Doç. Dr., Ezher Üniversitesi Diller ve Tercüme Fakültesi'nde öğretim üyesidir. Bir süre Türkiye'de akademik çalışmalar yapan Said, Türkiye-Mısır müşterek kültür tarihi üzerinde uzmanlaşmıştır. Hazım Said aynı zamanda Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği'nin (ORDAF) Kahire temsilcisidir.

Latest posts by Hazım Said (see all)

Mısır’da Askeri Darbeden Önce Bilinç Darbesi: Son Fıkralar Reviewed by on . Mısırlıların her gün yeni bir dertle boğuştukları söylenir. Halbuki bu yanlıştır; çünkü hayatlarındaki her şey dertten ibarettir. Ekmek, gaz, benzin dert; ulaşı Mısırlıların her gün yeni bir dertle boğuştukları söylenir. Halbuki bu yanlıştır; çünkü hayatlarındaki her şey dertten ibarettir. Ekmek, gaz, benzin dert; ulaşı Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: