Cuma , 24 Kasım 2017

Giriş » Güncel Haberler » Libya’da Son Gelişmeler

Libya’da Son Gelişmeler

21 Mayıs 2014 Kategori: Güncel Haberler A+ / A-
Anadolu_17052014_Libya's former general Khalifa Haftar 2

Libya’da darbe girişiminde bulunan emekli general Halife Haftar

Arap Baharı denilen ve hala siyasi literatürde tam olarak tanımlanamayan süreç Libya’yı alt üst etti. Libya’daki gelişmeler bir devrim sonrası görülebilecek karmaşa ve istikrarsızlıktan öteye taşınarak yüz yıllık hesaplaşmalara dönüştü. İşin ilginç yanı bu hesaplaşmada bölgenin geleceğinde belirleyici rol oynamak isteyen büyük güçler de yer almaktadır. 1969 yılından beri iktidarı elinde bulunduran Muammer Kaddafi’nin devrilmesi konusunda ittifak yapan bu güçler, Libya’nın geleceği konusunda fikir birliğine sahip olmadıkları gibi rekabet içindedirler. Uluslararası güçlerin her biri sahada kendilerini destekleyen ya da işbirliği yapan bir gurup bularak ülkeyi belirsizliğe itmektedirler. Yapılan seçimler, kurulan hükümetler dikiş tutturamazken, ülkede iç ve dış hedeflere yönelen terör ve şiddet tırmanmaktadır. Son zamanlarda meydana gelen gelişmeler emekli bir generali -iddialara göre CIA ile irtibatı olan- Halife Haftar’ı sahneye taşıdı. Bölgedeki kaynaklarımız bu süreçte yaşanan olayları bizim için çeşitli gazete ve kaynaklardan derledi. Bu gelişmeleri yorumsuz olarak sizin ile paylaşıyoruz.

  • 16 Mayıs günü Bingazi’de başlayan çatışmalar resmi rakamlara göre 80 ölü, 140 yaralı ile sonuçlandı. Tüm bu olaylar neticesinde bazı vatandaşlar evlerini boşaltmak zorunda kaldı. Türkiye de Bingazi başkonsolosluğunu güvenlik sebebiyle geçici olarak kapattı.
  • Hükümet kurmakla görevlendirilen Ahmet Maytik yeni kabinede yer alacak bakanların listesini, olaylar sürerken, Genel Ulusal Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn’e sundu ancak 18 Mayıs’ta yapılan oturuma Bingazi’de meydana gelen çatışmalardan dolayı yalnızca 80 kişinin katılabildiği ve bu sebeple kabine listesinin onaylanmasının ertelendiği bildirildi.  Bu durum da bazı milletvekilleri tarafından hoş karşılanmadı.
  • Geçtiğimiz hafta Trablus Havaalanında 161 Mısır vatandaşının sahte pasaport ile Libya’ya giriş yaparken yakalandığı ve bunların Mısır’a geri gönderildiği bildirildi. Libya Havacılık Otoritesi, özel havayolu şirketlerinin 10 bin dinar karşılığında sahte pasaport sahibi kişileri taşıdıklarını açıkladı.
  • Kufra’da bulunan Ömer Muhtar Tugayına bazı silahlı grupların saldırıda bulundukları, bunun üzerine tugayın şehirden çekildiği, bazı haberlere göre İçişleri Bakanlığı’nın anılan tugayı Bingazi’de görevlendirdiği ifade edilmektedir.
  • Tunus Ulusal Güvenlik Konseyinin Bingazi’de meydana gelen çatışmalar nedeniyle çıkabilecek muhtemel güvenlik sorunlarından dolayı Libya sınırına 5 bin asker gönderdiği, Tunus İçişleri Bakanı Lütfi Bin Cedu’nun Libya’da meydana gelen olaylardan endişe duyduklarını ve ülkesinde 1,9 milyon Libyalının yaşadığını iddia ettiği belirtilmektedir.
  • Libya’da parlamento seçimlerinin 25 Haziran’da yapılacağı kararı alındı. Seçimle seçilecek parlamento mevcut geçici Genel Ulusal Kongre’nin yerini alacak.
  • Emekli general Halife Haftar’a Özel Kuvvetler ve Bingazi Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polisler de destek veriyor.
  • Emekli general Halife Haftar’a bağlı “Libya Ulusal Ordusu” güçleri 16 Mayıs Cuma günü Bingazi’de saldırı başlatmış ve 70 kişi ölmüştü. Haftar’a bağlı birlikler Pazar günü Trablus’ta meclisi bastı.
  • Eski başbakan Ali Zeydan da Halife Haftar’a destek veriyor.
Libya’da Son Gelişmeler Reviewed by on . [caption id="attachment_1017" align="alignnone" width="630"] Libya'da darbe girişiminde bulunan emekli general Halife Haftar[/caption] Arap Baharı denilen ve ha [caption id="attachment_1017" align="alignnone" width="630"] Libya'da darbe girişiminde bulunan emekli general Halife Haftar[/caption] Arap Baharı denilen ve ha Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: