Pazar , 21 Ocak 2018

Giriş » Güncel Haberler » Libya’da Silahlar Susmuyor

Libya’da Silahlar Susmuyor

14 Temmuz 2014 Kategori: Güncel Haberler A+ / A-

Libya’da ramazan ayının başlamasıyla sakin geçen günler son olaylarla tekrar yerini endişeli beklentilere terk etti. Oysa 25 Haziran’da yapılan seçimler Libya’da arzu edilen istikrar ortamı için yeni bir beyaz sayfa açılması umudunu doğurmuştu. Birkaç seçim bölgesinde ertelenen oy verme işlemleri dışında, seçimler başarılı bir şekilde tamamlanmıştı. Seçim sonuçları ilan edildiğinde liberal güçlerin kayda değer bir sonuç aldığı yorumları yapılmıştı. Böylelikle batıyla uyumlu ve bilinen sorunları çözebilecek yeni bir hükümetin kurulacağı beklentileri yaygınlık kazanmıştı. Başbakan Abdullah el-Seni’nin AB yetkilileriyle görüşmesi ve parlemento binasının Trablus’tan Bingazi’ye taşınması kararları tartışılırken Trablus havaalanındaki çatışmalar gündemi tamamen değiştirmiştir. 

Ülkedeki beklentiler olumlu gelişmelerin olacağı yönündeyken Trablus havaalanından gelen çatışma sesleri hayal kırıklığı oldu. Trablus havaalanı, siyasal gücü ele geçirmenin son halkalarından biri olarak yeni bir çatışmaya zemin oldu. Halk istikrar ve emniyet umutlarını korumaktayken bu çatışma haberi kaçınılmaz olarak vatandaşların morallerini bozdu.

Diğer taraftan seçim sonrası kurulacak hükümete yerini bırakmak üzere olan mevcut Abdullah el-Seni hükümeti, kendi meşruiyeti tartışılırken hatta, yok sayılma aşamasının önündeyken AB ile yasadışı göçleri engelleme görüşmeleri yapmaktadır. Hükümet ile AB arasında, Libya’dan AB ülkelerine gerçekleştirilen yasadışı göçün önlenmesi amacıyla bir plan üzerinde müzakereleri sürdüren   Başbakan Abdullah Seni ile AB yetkilileri arasında 10 Temmuz günü yapılan görüşmede Libya Devleti’nin  göçmenlerin geldiği ülkeler ile eşgüdüm içerisinde çalışmaya hazır olduğu ifade edilmişti. Libya tarafı sınırların daha iyi korunması konusunda hemfikir olduğunu beyan etmekle birlikte, AB yetkililerinden eğitim ve teknoloji talebinde bulundu. 

Bu arada, Libya ulusal parlemento binasının Trablus’tan Bingazi’ye taşınması kararı yeni sorunların çıkmasına neden olabilir. Doğu Libya’da emniyet tam olarak sağlanamamıştır ve Halife Haftar kuvvetleriyle el-Kaide vb. guruplar arasında sıcak çatışmalar sürmektedir. Her ne kadar Libya’daki bazı siyasi partiler bu kararı destekliyor olsa da bu kararı uygulanması bir takım sorunları derinleştirecektir. Adalet ve İnşa Partisi (AİP) Başkanı Muhammed Suvan’ın parlamento binasının Trablus’tan Bingazi’ye taşınması kararını desteklemektedir. Bu kararı ülkede federalizm yanlılarına karşı bir hamle olarak görenler azımsanmayacak kadar çoktur. Bingazi’deki parlamento binasının şehirdeki siyasi ve ekonomik hareketliliği artıracağını dile getirenler, Kaddafi döneminde 42 yıl boyunca ihmal edilen kentin böylece yaralarını sarabileceği görüşünü savunmaktadırlar.

Libya’daki sıradan insanlar, ramazan ayının sonrasında bir takım olumsuz gelişmeler olabileceğinden endişe ederken aniden Trablus havaalanında ortaya çıkan çatışmalar nedeniyle üzüntü ve endişeyi birlikte yaşadılar.

13 Temmuz sabah saatlerinde Zintanlı milis gruplarının kontrolünde bulunan Trablus Havalimanına yönelik bir operasyon başlatıldı. Operasyon dahilinde başlayan ve ağır silahların kullanıldığı çatışmalar devam etmektedir. Şehre 30 km. mesafede bulunan havalimanındaki çatışmalarda kullanılan ağır silahların sesleri şehir merkezinden işitilmektedir.

Operasyonun amacının, havalimanını Zintanlı grupların kontrolünden almak olduğu ifade edilmektedir. Bu kapsamda; Kaniva, El Berki, El Murgani, Fursan, Canzur, Misurata Hıttin isimli milis gruplarının, Libya Devrimcileri Odasının ve Orta Kalkan Kuvvetleri ile 27’nci Motorize Kuvvet’in havalimanına yönelik operasyona iştirak ettikleri belirtilmektedir. Basında sözkonusu gruplar “İslamcı” olarak nitelendirilmektedir.

Sabah erken saatlerde uçak pistlerinin bulunduğu bölgede başlayan çatışma, eski havalimanı bölgesine sıçramış olup, sivil araçların bulunduğu otopark bölgesinde bir araba havaya uçurulmuştur. Tüm uçuşlar iptal edilmiş, yolcular tahliye edilmiş ve havalimanı yolu trafiğe kapatılmıştır. İlk bilgilere göre havaalanı 5 günlüğüne kapatılmıştır. Ancak çatışmaların ne zaman biteceği silahlı milis guruplarının aralarında nasıl bir uzlaşma olacağı bilinmediğinden Trablus havaalanının ne zaman yolcu trafine açılacağı konusunda kesin bir tarih vermek mümkün değildir.

Diğer yandan, Zintanlı milis gruplarının bulunduğu Savunma Bakanlığına bağlı bazı kışlaların da kuşatıldıklarına dair haberler bulunmaktadır. 

Bazı haber sitelerinde, bugün başlayan operasyonun, dün ABD Dışişleri Sözcüsünün “ABD’nin Libya’da devam eden ve yayılma ihtimali bulunan şiddet eylemlerinden duyduğu endişeyi” dile getirmesinin ardından başlatılmasının dikkat çekici olduğu kaydedilmiştir. 

Bugün (13 Temmuz) sabah saatlerinde Zintanlı milis gruplarının Trablus Havalimanından çıkarılmaları için başlatılan operasyon (bazı mecralarda “Sabah (Fecr) Operasyonu” olarak isimlendirilmektedir), Zintanlı milislerin havalimanına komşu mahallelerdeki karargahlarını (polis karakolları ve kışlarlar) da kapsayacak şekilde devam etmektedir.

Trablus’a güneyden ve doğudan Misuratalı birliklerin giriş yaptığına dair bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca, şehre batıdan girişlerin engellendiği belirtilmektedir. Çatışmalarda ölü ve yaralılar olduğu, sivillerin yaşadıkları bölgelerin de çatışmalardan etkilendiği kaydedilmektedir. Misuratalı Hittin Tugayı komutanlarından Salim Bin Şatvan’ın öldüğü, eski milletvekili ve Misuratalı milis liderlerinden Salah Badi’nin yaralandığı yönünde haberler bulunmaktadır.

Havalimanının uçak pistlerinin hasar gördüğü, gümrük deposu ve uçak bakım-tamir atölyesinde yangın çıktığı ifade edilmektedir.

Sosyal medya araçlarında, Müslüman Kardeşler yanlısı milislerin Trablus’un kontrolünü ele geçirmek için saldırıya geçtikleri yönünde haberler yer almaktadır.

Diğer yandan, “Sabah Operasyonu” basınla ilişkiler ofisinden yapılan açıklamada “Zintanlı Kaka, Savayik ve El Medeni milis grupları resmi güçlere katılmaya davet edilmiştir”.

Telefonla görüşülen THY yetkilisi; havalimanının faaliyetlerinin tamamen durması nedeniyle Misurata’dan gerçekleştirilecek uçuşların dahi yapılamadığını belirtmiştir. 

Libya’nın gerçek gündemi, ülkedeki emniyet sorunu ve devlet kurumlarının görev ve sorumluluklarını yerine getirmedeki karşılaştığı güçlüklerdi. Trafikte seyir halinde iken aracı gasp edilen, evinde oturuken birkaç silahlı kişi tarafından fidye vb. talepler nedeniyle kaçırılan insanlar, kim olduğu belirsiz kişilerce haksız yere ve güç kullanılarak işletmelerine el konulan şirket sahipleri şikayetlerini iletecekleri polis birimi haklarını koruyacakları yargı mekanizmaları bulmakta zorlanıyorlardı. Bu sorunlar devam ederken ülkenin dış dünya ile iletişimini sağladığı, cargo seferleriyle acil ihtiyaçlarını temin ettiği havaalanının kapatılması, ülkede yaşanan istikrarsız ortamı iyice derinleştirmiştir.

Libya’da Silahlar Susmuyor Reviewed by on . Libya’da ramazan ayının başlamasıyla sakin geçen günler son olaylarla tekrar yerini endişeli beklentilere terk etti. Oysa 25 Haziran’da yapılan seçimler Libya’d Libya’da ramazan ayının başlamasıyla sakin geçen günler son olaylarla tekrar yerini endişeli beklentilere terk etti. Oysa 25 Haziran’da yapılan seçimler Libya’d Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: