Çarşamba , 22 Kasım 2017

TBMM Gizli Celse Zabıtlarından Arap Dünyası Üzerine Notlar (2)

TBMM Gizli Celse Zabıtlarından Arap Dünyası Üzerine Notlar (2)

TBMM-Suriye Yakınlaşması 9 Mayıs 1336 (1920) tarihli, başkanlığını Celâleddin Arif Bey’in yaptığı bir oturumun üçüncü celsesi Mustafa Kemal'in askeri ve siyasi vaziyet hakkındaki ...

Devamı »
Bir Mısırlının Gönlünde Çanakkale

Bir Mısırlının Gönlünde Çanakkale

Çanakkale Zaferini anma töreninde Çanakkale’de olmak isterdim. Maalesef olamadım. Bedenen olamadım ama ruhen oradaydım. Her şehidimizin ruhuna fatiha okudum. Tıpkı benim gibi, Kah ...

Devamı »
Lawrence’in 27 Maddesi

Lawrence’in 27 Maddesi

T. E. Lawrence Kimdir? Lawrence 16 Ağustos 1888’de İngiltere’de doğmuştur. 1907’de Oxford’daki Îsâ Okulu’nun tarih bursunu kazanmıştır. Lawrence Suriye ve civarındaki Haçlı askeri ...

Devamı »
Araplar ve Birinci Dünya Savaşı

Araplar ve Birinci Dünya Savaşı

Savaşa Giden Süreç 19. yüzyıla kadar Osmanlı/Türk-Arap ilişkileri çağının gerektirdiği devlet-tebaa ilişkisi içinde sürmüş, Arap coğrafyasında ortaya çıkan ihtilaf, isyan ve benze ...

Devamı »
Arap Milliyetçiliği Nasıl Gelişti?

Arap Milliyetçiliği Nasıl Gelişti?

Uzun geçmişi olan Türk-Arap ilişkilerinin tarih boyunca hep aynı düzlemde gittiğini söylemek mümkün değildir. Ancak daha Orta Asya’da başlayan bu ilişkilerin büyük oranda Birinci ...

Devamı »
Irak Ordusunun Çöküşü

Irak Ordusunun Çöküşü

Baskıcı ve mezhepçi siyasetiyle şimşekleri üzerine çeken Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Amerikan kuvvetlerinin 2011’de ülkeyi terk etmesinden sonra bu tutumunu daha da şiddetlendi ...

Devamı »
I. Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Ortadoğu Sempozyumu

I. Dünya Savaşı’nın Yüzüncü Yılında Ortadoğu Sempozyumu

Anadolu’nun jeopolitiği yaygın deyimiyle Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu coğrafyasıdır. Bu coğrafyalardaki toplumlar ve devletler daima birbirleri ile ilişkiler geliştirmişlerdir ...

Devamı »
Bern Sefiri Fuad Selim’in Filistin Raporu

Bern Sefiri Fuad Selim’in Filistin Raporu

19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'daki yahudilerin kendilerine yurt ve devlet kurmak için mekan arama faaliyetleri yoğunluk kazanmıştır. Kongreler, yayınlar, uluslararası giriş ...

Devamı »
Filistin Meselesi Tarihten Bağımsız Düşünülebilir mi?

Filistin Meselesi Tarihten Bağımsız Düşünülebilir mi?

20. yüzyıldan 21. yüzyıla intikal etmiş olan ve hala çözüm bekleyen en büyük sorunlardan bir tanesi kuşkusuz Filistin sorunudur. Yüzbinlerce ölü, milyonlarca mülteci ile hem hatır ...

Devamı »
scroll to top