Cuma , 24 Kasım 2017

Giriş » Seminerler » Kalust S. Gülbenkyan ve Türk Petrol Şirketi

Kalust S. Gülbenkyan ve Türk Petrol Şirketi

29 Mart 2014 Kategori: Seminerler A+ / A-

2013-2014 ORDAF İhtisas Seminerlerinin altıncısı Ali Okumuş tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışma Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmış ve başarıyla savunulmuştur. Seminerin özeti ve videosu burada ilginize sunulmuştur.

Bu seminerde Kalust Gülbenkyan, Türk Petrol Şirketi ve bu şirketin faaliyetleri ele alınmıştır. Malum olduğu üzere, petrol son yüzyılda özellikle Ortadoğu’daki devletlerin şekillenmesinde en önemli faktörlerden biri olmuştur. On dokuzuncu yüzyılın sonlarından itibaren bölgedeki petrolün verimliliğinden haberdar olan Avrupalı ve Amerikalı büyük petrol şirketleri, bölge petrolüne hissedar olmak için mücadeleye girişmişlerdir. Müteaddit müracaatlar fayda vermeyince zaman zaman gayr-i hukuki teşebbüslerde dahi bulunulmuştur. Türk Petrol Şirketi kurulduktan sonra Said Halim Paşa’nın bir mektubuna istinaden şirket, bölge petrolünü işletme imtiyazını aldığını iddia etmiştir. Irak Hükümeti kurulmasıyla birlikte bu imtiyaz, imzalanan bir antlaşmayla resmen Türk Petrol Şirketinin olmuştur. 1928 yılında ise Amerikalı şirketler de Türk Petrol Şirketine dâhil edilmek suretiyle petrole ortak hale gelmişlerdir. Bütün bu olayları ve bu gelişmelerin içerisinde Gülbenkyan’ın rolünü tartıştışarak, Gülbenkyan’ın hayatı üzerinde durulmuştur.

Kalust S. Gülbenkyan ve Türk Petrol Şirketi Reviewed by on . [su_note note_color="#c2c2bf"]2013-2014 ORDAF İhtisas Seminerlerinin altıncısı Ali Okumuş tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışma Marmara Üniversite [su_note note_color="#c2c2bf"]2013-2014 ORDAF İhtisas Seminerlerinin altıncısı Ali Okumuş tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışma Marmara Üniversite Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: