Pazar , 21 Ocak 2018

Giriş » Belge-Tarih » Bern Sefiri Fuad Selim’in Filistin Raporu

Bern Sefiri Fuad Selim’in Filistin Raporu

25 Mayıs 2014 Kategori: Belge-Tarih A+ / A-

19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa’daki yahudilerin kendilerine yurt ve devlet kurmak için mekan arama faaliyetleri yoğunluk kazanmıştır. Kongreler, yayınlar, uluslararası girişimler devam ederken I. Dünya Savaşı yahudilere büyük bir fırsat sunmuştur. Cephelerde savaş devam ederken siyonistler de Avrupa’nın çeşitli başkentlerinde faaliyetlerini sürdürmekteydiler. Özellikle İngiltere savaş sürerken hem yahudi sermayesinden istifade etmek hem de Mısır’daki geleceğini güvence altına almak için Filistin’de bir yahudi devletinin kurulmasına yeşil ışık yakmıştı. Avrupa başkentlerinde sürdürülen bu faaliyetlerin istihbaratı İstanbul’da ciddi yankılar bulmaktaydı. Osmanlı Hariciye Nezareti’nde Arz-ı Filistin ve Siyonizm Meselesi başlığı ile özel bir dosya açılmış ve gelişmeler günü birlik takip edilmekteydi.

Osmanlı’nın İsviçre’nin başkenti Bern’deki büyükelçisi Fuad Selim’in çeşitli kaynaklardan derleyip hazırladığı ve sonrasında İstanbul’a gönderdiği raporunun orjinalini ve transkripsiyonunu aşağıda ilginize arz ediyoruz.

Bern Sefareti Raporu'nun transkripsiyonu için tıklayınız.

Bern Sefiri Fuad Selim’in Filistin Raporu Reviewed by on . 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'daki yahudilerin kendilerine yurt ve devlet kurmak için mekan arama faaliyetleri yoğunluk kazanmıştır. Kongreler, yayınlar, 19. yüzyılın ikinci yarısında Avrupa'daki yahudilerin kendilerine yurt ve devlet kurmak için mekan arama faaliyetleri yoğunluk kazanmıştır. Kongreler, yayınlar, Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: