Pazar , 21 Ocak 2018

Giriş » Manşet » Afrika’da Küresel Silah Ticareti

Afrika’da Küresel Silah Ticareti

1 Aralık 2015 Kategori: Manşet, Raporlar A+ / A-

afrikada-silah-kapak

Son bir yılda yaklaşık %9 artış gösteren Afrika’nın silah giderleri 44 milyar 900 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Kıta ülkelerinin 2/3’ü silah alımını arttırmış olup, Afrika’nın silah alımında liderliği Cezayir üstlenmiş durumdadır. Silah giderlerini bir yılda %8,8 artıran Cezayir, 10 milyar dolarlık eşiği aşmış durumdadır. 2004 yılından bu yana Cezayir’in silah giderlerinde %176 artış olduğu da görülmektedir. Afrika silah pazarının ikinci büyük oyuncusu ise silah alımını %36 arttıran Angola’dır. Bunları ise %26 ile Fas ve %6 ile Sudan takip etmektedir. Sahra-altı Afrika ülkelerine gelince, kıta genelindeki ithalatının %42’sini oluşturduğu görülmektedir. Sudan bu bölgede en büyük ithalatçıyken Uganda da ikinci sırada gelmektedir. Bunlar sırasıyla bölgedeki ithalatın %15 ve %14’ünü oluşturmaktadırlar.

Ülke sınırları içerisindeki terör eylemlerini arttıran Boko Haram’a karşı sıkı tedbir kararı alan Nijerya ve Kamerun, bütçelerinin yaklaşık 1⁄4’ünü silahlanmaya ayırmıştır ve silah alımını ABD, Çin, İngiltere, Rusya, Fransa, İsrail, İspanya ve İtalya gibi pek çok farklı ülkeden sağlamışlardır. Bu sayede savunma sanayilerini tek bir ülkenin güdümünden çıkartarak bağımlılıklarını azaltmayı hedeflemişlerdir.

Bu raporda, SIPRI verileri bağlamında listesi verilen ülkelerin silah transfer verileri Afrika’daki silahlanma yarışını açıkça ortaya koymaktadır.

“Afrika’da Küresel Silah Ticareti” raporunu indirmek için tıklayınız.

Muhammed Tandoğan

Yrd. Doç. Dr., Medeniyet Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi. İstanbul Üniversitesi’nde Prof. Dr. Ahmet Kavas'ın danışmanlığında "Osmanlı Devleti’nin Afrika’da Avrupa Sömürgeciliğine Karşı Siyaseti [XIX. Yüzyıl ve XX. Yüzyılın Başları]" konulu yüksek lisans tezini (2009-2011) ve "Afrika'nın Kuzeyini Güneyinden Ayıran Toplum Tevârikler ve Stratejik Konumları: Osmanlı-Tevârik Münasebetleri" konulu doktora tezini (2011-2015) başarıyla tamamladı. Türk Tarih Kurumu Yayınları’ndan çıkan Afrika’da Sömürgecilik ve Osmanlı Siyaseti (1800-1922) [Ankara, 2013] başlıklı kitabı yanında Afrika kıtası ile ilgili ortak kitap çalışmaları, makaleleri ve saha ile ilgili raporları bulunmaktadır. İkinci doktorasına Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimleri ve Uluslararası İlişkiler Anabilim dalında devam etmektedir. Türk-Libya Dostluk Derneği’nin genel sekreteri olan Tandoğan, Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği'nin (ORDAF) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

Latest posts by Muhammed Tandoğan (see all)

Afrika’da Küresel Silah Ticareti Reviewed by on . Son bir yılda yaklaşık %9 artış gösteren Afrika’nın silah giderleri 44 milyar 900 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Kıta ülkelerinin 2/3’ü silah alım Son bir yılda yaklaşık %9 artış gösteren Afrika’nın silah giderleri 44 milyar 900 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Kıta ülkelerinin 2/3’ü silah alım Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top
%d blogcu bunu beğendi: